Szeroka oferta ćwiczeń, duża ilość klubów sportowych czy większa świadomość zdrowego stylu życia sprawiły, że świat oszalał na punkcie ćwiczeń i fitnessu. Presja posiadania szczupłej sylwetki jest obecnie tak wielka, że nawet dwa czy trzy kilogramy nadwagi potrafią wpędzić w kompleksy. Chodzenie do klubu fitness stało się częścią naszego życia, a nie uprawianie żadnego sportu stało się towarzyskim obciachem.
Często jednak zapominamy, że kluczem do pięknej i zdrowej sylwetki jest połączenie ćwiczeń fizycznych z dietą. Włączając w nasze życie aktywność fizyczną zawsze trzeba bliżej przyjrzeć się diecie i dokonać ewentualnie w niej modyfikacji. Jeśli zależy Nam na zdrowiu same ćwiczenia nie wystarczą muszą one iść w parze z dobrze zbilansowaną i pełnowartościową dietą. Niestety nawet kiedy już jednak zdecydujemy się przykładać większą uwagę do diety to często niestety popełniamy sporo błędów zaburzających optymalną drogę do sukcesu.
Fitness a odpowiednie żywienie
Pamiętajcie, że podczas stosowania diety fitness powinno się jeść 4-5 posiłków dziennie (trzy większe i dwa małe). Czas przerwy pomiędzy jedzeniem posiłków nie powinien być dłuższy niż 3-3,5 godziny. Pamiętajmy przy tym jednak, że nie chodzi o zwiększanie ilości jedzenia tylko o komponowanie niedużych posiłków lub przekąsek. Dzień powinno się zaczynać od śniadania, gdyż osoby, które nie jedzą śniadań często przejadają się w ciągu dnia i gromadzą niechciane kilogramy. Trzeba także pamiętać, by dieta była niskotłuszczowa, a nie niskokaloryczna.
Popularnym zachowaniem ludzi uczęszczających na zajęcia fitness jest zbyt radykalne zmniejszenie kaloryczności diety – o wiele za duże w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania na energię, a przecież podczas regularnych ćwiczeń nasz organizm potrzebuje dodatkowej dawki energii. Odpowiednia dieta dla osób ćwiczących, chcących zrzucić kilka kilogramów powinna zawierać średnio około 1800 kcal dziennie, jednak najlepiej jest obliczyć indywidualne dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.
A czy jest zatem sens trenować bez diety?
Oczywiście, że tak, mimo że czytając różne teksty w magazynach fitness, forach, grupach czy poradnikach można dojść do wniosku, że dieta jest ważniejsza niż trening. Dzieje się tak dlatego, że niestety często po rozpoczęciu treningu zaczynamy pozwalać sobie na więcej w kwestii jedzenia. Wydaje nam się, że skoro trenujemy, to możemy jeść dużo więcej, co sprawia, że osoby odchudzające się nie tylko nie mają efektów, ale często tyją. Nigdy też nie pozwalajmy sobie na to by nagrodą za trening było jedzenie!
Fitness a suplementy diety
Zdarza się, że samą dietą i ćwiczeniami wymarzonych efektów nie osiągniemy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zadaniem suplementów nie jest magiczne stworzenie idealnej sylwetki. Efekty będą sumą pracy, którą wykonasz samodzielnie oraz działania tych środków. Połączone więc w symbiozie ze zdrowym żywieniem i aktywnością fizyczną, naturalne suplementy diety skutecznie wspomogą proces redukcji tkanki tłuszczowej i rzeźbienia sylwetki. Szczególnie polecane są tutaj spalacze tłuszczu na bazie kofeiny, guarany, zielonej herbaty, zielonej kawy, czy też CLA.
Nie zapomnijmy również o podstawie naszej diety, jaką są witaminy i minerały. Niestety często większość z nas nie jest świadoma niedoborów rozmaitych ważnych składników. Z tego względu warto zadbać o regularne przyjmowanie ich w postaci suplementów.
Wokół suplementacji pojawiło się wiele mitów związanych między innymi ze skutkami ubocznymi, które rzekomo powodują. Suplementy są naturalnie syntetyzowane przez nasz organizm, co minimalizuje ryzyko ich wystąpienia. Warto także przed włączeniem suplementów do diety skonsultować się z lekarzem.
Podejmowana regularnie aktywność fizyczna to pierwszy krok ku lepszemu samopoczuciu, pięknej sylwetce oraz poprawie stanu zdrowia. Dobrze dobrana dieta fitness nie tylko pomoże efektywnie schudnąć, ale również poprawi samopoczucie, a co najważniejsze zaoszczędzi masę czasu i pieniędzy na odwiedzanie specjalistów od różnych schorzeń w przyszłości.