Trening na siłowni – czy jest konieczny do utrzymania szczupłej sylwetki?

Trening na siłowni - czy jest konieczny do utrzymania szczupłej sylwetki?

Wiele mówi się o roli treningu w utrzymaniu szczupłej i zgrabnej sylwetki. Zaraz obok diety to jeden z najważniejszych czynników wpływających na wygląd, a także samopoczucie. Wciąż niezwykle popularne wśród osób dbających o sylwetkę są treningi na siłowni. Czy jednak są one konieczne, aby cieszyć się zgrabną sylwetką? 

Rola aktywności fizycznej w utrzymaniu zgrabnej sylwetki 

Bez wątpienia aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem stylu życia osób, które chcą zachować zdrowe i szczupłe ciało. Aktywność fizyczna angażuje różne partie ciała, dzięki czemu sylwetka nabiera smukłego kształtu, a tkanka tłuszczowa powoli ulega spalaniu lub zamienia się w tkankę mięśniową. Decydując się na wprowadzenie aktywności fizycznej do swojej codzienności zauważymy szereg korzyści w postaci poprawy wydolności, wyszczuplenia partii ciała, redukcji cellulitu czy poprawę jędrności skóry. 

Trening na siłowni – rodzaje

Decydując się na trening na siłowni dostajemy możliwość praktykowania aktywności fizycznej w różnych formach. Oprócz tradycyjnej siłowni na której znajdziemy szereg sprzętów stymulujących różne partie ciała, wiele miejsc decyduje się na wprowadzenie do oferty otwartych zajęć fitness, zajęć dedykowanych poszczególnym grupom (kobiety w ciąży, osoby starsze), a także takich łączących aktywne formy spędzania czasu z przyjemnością, np. zajęcia łączące taniec i fitness. Coraz częściej na sali treningowej można spotkać również trenerów personalnych chętnych zaopiekować się osobami rozpoczynającymi swoją przygodę z siłownią. Zazwyczaj trening praktykowany na siłowni to trening aerobowy, inaczej wydolnościowy lub siłowy. 

Czy trening na siłowni jest koniecznością? 

Pomimo wielu zalet siłowni wciąż znajdują się osoby, które nie mogą z niej skorzystać. Chociaż są one obecne nawet w mniejszych miastach, problemem jest zazwyczaj brak czasu związany z opieką nad dziećmi, dojazd do siłowni, nienormowany czas pracy czy czynniki związane z odbieraniem tego miejsca. Wiele osób po prostu nie czuje się komfortowo w takim otoczeniu. Są one onieśmielone zaawansowanym sprzętem, obawiają się, że będą odstawać od grupy lub po prostu nie lubią dzielić się maszynami, a tempo ćwiczeń preferują dostosować do siebie. Często dochodzi tu również problem samooceny. Wciąż wiele osób uważa, że wygląda na tyle źle, że wstydzi się wyjść na siłownię i publicznie ćwiczyć. Dla wszystkich tych osób mamy dobrą wiadomość – trening na siłowni nie jest koniecznością. 

Trening na siłowni – alternatywy 

Alternatywą do treningu na siłowni może być trening w zaciszu własnego pokoju. Zapewniamy, że może być ona tak samo efektywny jak trening przeprowadzony na siłowni. Nie musisz martwić się również o to, że nie masz specjalistycznych sprzętów. Wiele sklepów sportowych oferuje profesjonalny asortyment do ćwiczeń, a zakres cenowy i dostępne opcje są na tyle korzystne i bogate, że każdy znajdzie coś dla siebie. Trening w domu jest też dobrą alternatywą dla osób, które narzekają na brak czasu. Efektywny trening w domu może zająć nie dłużej niż 30 minut, a uprawiany regularnie przynieść podobne efekty, co trening praktykowany na siłowni. 

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these